چهارشنبه 21 بهمن 1394
شناسه كاربري: 
كلمه عبور: 
فرم دريافت شناسه كاربري
شناسه و يا رمز خود را فراموش كرده‌ام
  Skip Navigation Linksهمايش ملي شيمي و مهندسي شيمي > آشنایی با شهر گچساران
 
 

شهرستان گچساران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است و حدود ۴۶۸۳ کيلومتر مربع وسعت دارد. اين شهرستان از شمال به شهرستان کهگيلويه، از جنوب به شهرستان گناوه(استان بوشهر) از شرق و شمال شرقی به شهرستان ممسنی(استان فارس) و از غرب به شهرستان بهبهان (استان خوزستان) محدود می باشد.گچساران يا دوگنبدان در گذشته بخشی از استان خوزستان بوده است . راه اصلی استان خوزستان (اهواز) به استان فارس (شيراز) از اين شهرستان می گذرد و قشلاق عشاير بويراحمد و قشقايی نيز در آن قرار دارد.شهر دوگنبدان مرکز شهرستان می باشد. یکی از امامزادگان مورد توجه عام و خاص که از اقصی نقاط میهن اسلامیمان بویژه کشورهای حاشیه نشین خلیج فارس هر ساله بخصوص در فصول تعطیلات نوروزی هزاران مشتاق به حریم عصمت و ولایت را به سوی خود می کشاند آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه(س) می باشد که در ضلع جنوبی فاصله یکصد کیلومتری شهرستان گچساران قرار دارد. آن حضرت از کرامات بسیار بالایی برخوردار بوده بطوریکه هر ساله تعدادی از دردمندان و افراد بیمار و لاعلاج را شفا داده است. نسب امامزاده طبق اسناد و روایات مختلف از دختران بلافصل حضرت امام موسی بن جعفر(ع) می باشد.

ناحيه گچساران در منتهی اليه مناطق نفت خيز ايران قرار گرفته است. منطقه نفتی گچساران از نواحی قديمی و مشهور صنعت نفت ايران به شمار می آيد.گچساران در منطقه گرمسير قشلاقی واقع شده است و دارای دو نوع آب و هوای معتدل و خشک در نيمه شرقی و گرمسيری خشک در نيمه غربی می باشد.رودخانه زهره مهم‌ترين رودخانه شهرستان است و در حدود ۲۰ کيلومتری جنوب دوگنبدان جاری است. رودخانه باشت از کوه خامی و دره تنگ شير سرچشمه می گيرد. رودخانه خربل يکی ديگر از رودخانه‌های شهرستان است که در جنوب شرقی دوگنبدان جاری است و پس از طی مسافتی به رودخانه زهره می پيوندد. بر روی رودخانه نازمکان این شهرستان هم سدی به نام کوثر احداث شده است.شهرستان گچساران به دليل وجود معادن غنی نفت، يکی از مهم‌ترين مراکز استخراج و بهره برداری نفت کشور به شمار می‌رود.منطقه نفتخيز گچساران در سالهاي 3 و 1302 هجري شمسي مورد مطالعه قرار گرفت . در سال 1310 عمليات حفاري براي چندمين بار آغاز شد و پس از حفر چاههاي بسيار در لايه آسماري ، بالاخره توليد نفت از مخزن گچساران از سال 1318 هجري شمسي باچاه شماره 13 آغاز شد . ميدان نفتي گچساران در فاصله 220 كيلومتري جنوب شرقي اهواز قرار گرفته و شامل سازندهاي شكافدار آسماري و بنگستان بوده كه در جهت عمومي شمال غربي ، جنوب شرقي طاقديسهاي ميادين نفتي جنوب ايران واقع شده است . اين ميدان ، طاقديسي به طول حدود 70 كيلومتر و عرض 6 تا 15 كيلومتر است . عمده توليد نفت از سازند آسماري اين ميدان صورت مي گيرد كه عمدتاً از سنگهاي كربناتي تشكيل شده است . اولين چاه بنگستاني كه به توليد درآمد ، چاه شماره 36 بود كه بهره برداري از آن از سال 1340 آغاز گرديد . تاريخچه بهره برداري از مخزن نشان مي دهد كه بجز يك دوره كوتاه بين سالهاي 1330 تا 1332 ، توليد از مخزن گچساران همواره ادامه داشته و ميزان توليد نيز هميشه سير صعودي داشته است بطوريكه در سال 1353 به حداكثر ميزان خود يعني بالغ بر 940 هزار بشكه در روز رسيده است . مطالعات ميزان بهره دهي چاهها نشان مي دهد كه شاخص بهره دهي از 2 تا بيش از 500 پام / بشكه در روز متغير مي باشد كه اين اختلاف زياد بين شاخص بهره دهي چاهها ، بيانگر تاثير شديد سيستم شكافدار و تراكم شكاف ها و نهايتاً برخورد دهانه چاه با شكافها مي باشد . شركت بهره برداري نفت وگاز گچساران روزانه بطورمتوسط 780 هزاربشكه نفت نفت از12 مخزن درمدارتوليد مي نمايد . اين ميادين عبارتند از گچساران ، بي بي حكيمه ، بينك ، پازنان ، رگ سفيد ، نرگسي ، سياهمكان ، گلخاري ، چلينگر، گرنگان ، خويز ورودك .عمده توليد اين شركت ازمخزن گچساران صورت مي گيرد كه روزانه به حدود 480 هزاربشكه بالغ مي گردد. مخازن بي بي حكيمه رگ سفيد ، بينك نيز به ترتيب مهمترين مخازن نفتي اين شركت محسوب مي شود . مخزن پازنان نيزيكي ازمخازن اين شركت است كه عمدتاً بلحاظ وجود منابع عظيم گازي وتأسيسات مرتبط با آن از اهميت زيادي برخورداراست .ميانگين توليد گازگنبدي ازمخزن پازنان حدود يك ميليارد فوت مكعب درروز است كه پس ازتبديل بخشي ازآن به نفتا كه يك محصول باارزش مورد استفاده مجتمع پتروشيمي بندرامام است ، بخش عظيمي ازآن درميادين گچساران و بي بي حكيمه تزريق مي شود .از سوي ديگرنفت توليدي نيز داراي حجم عظيمي گازغني است. مجموع گازهاي توليدي همراه نفت ميادين گچساران وبي بي حكيمه به حدود 500 ميليون فوت مكعب درروز بالغ مي شود . اين گازها نيز پس ازفشارافزايي ومايع گيري درمجتمع هاي پالايشگاهي ، به تعدادي ازچاههاي نفتي تزريق مي شوند .

شهر دوگنبدان مرکز شهرستان در ارتفاع ۷۲۰ متری از سطح دريا با مساحتی بالغ بر ۱۸ کيلومتر مربع و در ۱۵۷ کيلومتری شهر ياسوج (مرکز استان) قرار گرفته است.از چگونگی نامگذاری و پيشينه تاريخی اين شهر اطلاعات دقيقی در اختيار نیست ولی طبق نظريه باستان شناسان و پژوهشگران در قسمت‌های شرقی و غربی آثار باقيمانده از دو گنبد قديمی وجود دارد. به علت وجود همين دو گنبد در اين ناحيه نام دوگنبدان برای اين شهر انتخاب گرديده است.

مناظری از اطراف شهر گچساران
    

    

   

روستای شادگان باشت